Domowy sposób na rozszczelnioną oponę

Na pewno dużo razy spotkaliście swoje kochane auto terenowe rano na feldze. Zmorą staje się kontrolowanie ciśnienia i poranne dopompowywanie kół. Zbite błoto i inne zanieczyszczenia pomiędzy oponą a felgą powodują ciągły spadek ciśnienia w kole.  Po kilku wizytach w wulkanizacji dostajecie białej gorączki przez wydanie coraz to nowszych pieniędzy za coś co za chwilę stanie się znowu. Osobiście znudziło mi się jeżdżenie do wulkanizacji i wydawanie ok 50 pln na uszczelnienie koła. ( Bo wie Pan to duże koło, ciężej, maszyna bardziej się zużywa itp., a prawda jest taka że 50% wulkanizatorów po prostu nie umie bądź nie chce się tego nauczyć ) 

Za chwilę objaśnię jak przy pomocy Hi-lifta szybko odbić oponę i uszczelnić koło. Poniżej lista potrzebnych rzeczy :

1. Klucz do maszynek

2. Wiertarka z drucianą szczotką.

3. Hi-lift

4. Solidny pas trasportowy

5. Kompresor ze zbiornikiem

6. Lewarek

Etap pierwszy odbicie opony.

Wykręcamy maszynkę i spuszczamy powietrze. Zahaczamy pas transportowy jak na powyższym zdjęciu i odbijamy hi-liftem oponę od felgi. ( Hi-lifta dodatkowo przytrzymujemy nogą przy ziemi, gdyż będzie on prężyć ) Musimy zachować szczególną ostrożność gdyż jeżeli naprężony hi-lift wyskoczy nam z pod nogi może nas poturbować lub coś uszkodzić. 

Etap drugi weryfikujemy stan felgi i oczyszczamy powierzchnię styku opony i felgi

Na wyczyszczony obszar obszar nakładamy uszczelnienie 

Ja osobiście używam sylikonu uniwersalnego ( na dość długo uszczelnia koło i nie stawia specjalnego oporu przy demontażu opony.) Możemy oczywiście użyć również specjalnego kleju.

Ponowne założenie opony i pompowanie

Najlepiej do tej czynności mieć pomoc, gdyż musimy równomiernie odciągnąć oponę do zewnątrz tak aby jak najbardziej  dolegała do felgi. Pompujemy koło bez wkręconej maszynki, tak aby jak najszybciej się napompowało. ( Nie robimy tego kompresorem samochodowy bez butli, ponieważ bardzo ciężko będzie ją rozpompować )

Po zakończonej operacji możemy cieszyć się komfortem odpowiedniego ciśnienia powietrza następnego dnia rano ;)

POWODZENIA :)